mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

pompa ciepła
Praca

Powietrzna a gruntowa pompa ciepła – na którą się zdecydować?

Pompa ciepła to bezemisyjne, ekologiczne źródło ogrzewania, które z powodzeniem zastępuje tradycyjne piec i kotły. Zakup i instalacja pompy ciepła, niezależnie od jej rodzaju, to kosztowna inwestycja. Warto zatem zastanowić się, która jednostka będzie idealnym rozwiązaniem dla naszego budynku.

Na czym polega działanie pomp ciepła?

Praca pompy ciepła polega na poborze energii z naturalnych źródeł zewnętrznych – w przypadku pompy powietrznej do produkcji ciepła wykorzystywana jest energia z otoczenia, natomiast w przypadku pomp gruntowych energia pobierana jest z ziemi. Proces ten jest efektywny nawet w przypadku ujemnych temperatur – za sprawą odpowiednio opracowanej technologii sprężarek przechwytywane energia jest w stanie zostać wielokrotnie pomnożona, co z powodzeniem wystarcza do ogrzewania tak domów jednorodzinnych, jak i potężnych zakładów przemysłowych.

Charakterystyka powietrznych pomp ciepła

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła występują w formie tzw. monobloku – nie ma już konieczności montownia dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Monoblok, to rozwiązanie, które znajdziesz na stronie internetowej https://www.esoleo.pl .Sprawność pompy powietrznej w dużej mierze jest zależna od warunków atmosferycznych, głównie temperatury. Dlatego w miejscach, w których panuje chłodniejszy klimat, konieczne jest montowani urządzeń o wyższych parametrach wydajnościowych, zapewniających większą moc nagrzewania w przypadku spadku temperatur. Powietrzna pompa ciepła:

• nie wymaga wykonywania odwiertów i prac ziemnych w celu instalacji – jest zatem polecana do budynków modernizowanych,

• jej sprawność zależna jest od warunków otoczenia,

• ma ograniczony zakres pracy – od -25°C do +40°C, z zastrzeżeniem, że poniżej dolnej granicy zakresu ogrzewanie odbywa się jedynie przy pomocy grzałek,

• oferuje aktywne chłodzenie niezależnie od modelu pompy.

Kiedy pompa powietrzna?

Powietrzne pompy ciepła nowej generacji z powodzeniem mogą być montowane jako samodzielne źródła ogrzewania – jako alternatywa dla tradycyjnych kotłów na węgiel czy pellet, w szczególności w domach energooszczędnych. Esoleo.pl oferuje wysoce wydajne pompy ciepła, które z powodzeniem ogrzeją Twój dom i podgrzeją wodę użytkową przy temperaturze nawet -25°C. Pompa powietrzna idealnie sprawdzi się na działkach, na których nie ma możliwości zamontowania pompy gruntowej (umiejscowienie i ukształtowanie działki) i nie ma odstępu do sieci gazu ziemnego.

Gruntowa pompa ciepła – czym się charakteryzuje?

Pompa gruntowa to ciche, stabilne i ekonomiczne źródło ogrzewania. W porównaniu do pompy powietrznej i tradycyjnych źródeł ogrzewania gruntowa pompa ciepła zużywa przeszło 25 -30 % mniej energii na ogrzanie danej powierzchni. Cała instalacja mieści się pod ziemią oraz w pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię – tam też instalowana jest jednostka wewnętrzna, która jest urządzeniem kompaktowym i zdecydowanie mniej wymagającym od jednostki powietrznej. Gruntowa pompa ciepła:

• wymaga wykonania odwiertów o długości przeszło 180 m wgłąb ziemi (kolektor pionowy),

• oferuje stabilną pracę, dzięki stałej temperaturze uzyskiwanej z kolektora – na poziomie 5-10°C,

• jest kompaktowa, zajmuje niewiele ponad 1m2,

• nie wytwarza hałasu

• opcjonalnie umożliwia chłodzenie pomieszczeń.

Kiedy pompa gruntowa?

Pomp gruntowe sprawdza się zdecydowanie lepiej w chłodniejszych strefach klimatycznych – w Polsce w szczególności w rejonach wyżynnych , górskich i podgórskich. Realizacja inwestycji w ogrzewanie z głębi ziemi zdecydowanie opłaca się w przypadku nowo budowanych obiektów. Decydując się na gruntową pompę ciepła zyskuje się pewność niezawodność ogrzewania bez względu na warunki zewnętrzne, bez konieczności inwestowania w dodatkowe źródła ciepła, jak kominek czy ogrzewanie elektryczne przy temperaturach sięgających -25°C. Na inwestycję w pompę gruntową warto się zdecydować również w przypadku dużych obiektów – jak zakłady przemysłowe, szkoły czy hale widowiskowo- sportowe.

Pompa powietrzna, gruntowa czy rozwiązanie hybrydowe?

Zarówno pompa powietrzna, jak i gruntowa mają swoje wady i zalety, możliwość ich montażu również w obu przypadkach ma swoje ograniczenia. Powietrzna pompa ciepła nowej generacji gwarantuje jednak przy niższym koszcie tak zakupu, jak i montażu, niezawodność ogrzewania i niższe koszty eksploatacyjne. To sprawia, że są to urządzenia najchętniej wybierane przez inwestorów- tak dla domów jednorodzinnych, jak i firmach. Przy dużych inwestycjach, w których priorytetem jest utrzymywanie stałej temperatury pomieszczeń, warto jest rozważyć opcję hybrydową – połączenia ogrzewania zimowego z pompy ciepła gruntowej z chłodzeniem letnim przy pomocy pompy powietrznej.

Dobierając pompę ciepła do konkretnego obiektu musimy rozważyć nasze możliwości – tak finansowe, jak i przestrzenne. W klimacie polskim z powodzeniem możemy zdecydować się na tańszą i równie wydajną pompę powietrzną.