mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

Jak wygląda transport z Chin do Polski?
Biznes

Jak wygląda transport z Chin do Polski?

Już od wielu lat transport z Chin do Polski cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ Chiny są obecnie największym eksporterem na świecie.

Jak ważny jest transport z Chin?

Wartość eksportu wynosiła 2 499 bln USD w 2019 roku. Elektronika oraz maszyny stanowiły największy odsetek eksportowanych towarów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najtaniej wychodzi transport morski. Minusem jest jednak bardzo długi czas przemieszczania towarów. Jeżeli chodzi o Chiny to może to być nawet 30 dni. Należy jednak pamiętać, że czas jest w dużej mierze uzależniony od lokalizacji portu załadunku. Towar transportowany jest na statkach kontenerowych. Eksperci twierdzą, że ponad 90% międzynarodowego transportu przebiega morską drogą. Na uwagę zasługuje fakt, że długość określona na 20 stóp jest podstawową jednostką wymiarową kontenera. Jednostka jest określona jako TUE i służy do określania pojemności statków oraz celów statystycznych w transporcie morskim.

Długi czas transportu sprawia, że trzeba użyć specjalnych kontenerów w przypadku produktów spożywczych. Takie kontenery posiadają regulowaną temperaturę, dzięki czemu termin dostarczenia ładunku nie stanowi problemu. Można ustawić stałą temperaturę w zakresie -40 do +40 stopni Celsjusza. Na rynku są dostępne kontenery termiczne, kontenery izotermiczne, kontenery ogrzewane oraz kontenery chłodnicze. Morski transport z Chin do Polski warto wybrać w sytuacji, gdy zależy nam na niskich kosztach, a czas dostawy nie jest priorytetem.

Transport produktów wartościowych

Warto zwrócić uwagę na fakt, że fracht morski jest też stosunkowo bezpieczny, ponieważ rzadko dochodzi do wypadków i awarii. Zdecydowanie szybszą, ale jednocześnie droższą opcją jest transport lotniczy. Należy jednak pamiętać, że jest to najszybszy sposób transportu towarów z Chin. Ładunek może być dostarczony nawet w kilka dni. Wysokie koszty frachtu sprawiają jednak, że nie jest to szeroko stosowana forma. Jedynie przy niektórych towarach się to sprawdza. Można w tym miejscu wymienić produkty wartościowe, takie jak biżuterię oraz elektronikę.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że około 5% światowego handlu międzynarodowego odbywa się drogą lotniczą. Transport lotniczy wybierają firmy, którym zależy na ekspresowym czasie dostawy. Jest to też dobre rozwiązanie w przypadku, gdy towar ma krótką datę ważności. W transporcie lotniczym raczej rzadko dochodzi do opóźnień. Ryzyko uszkodzenia przesyłki jest również bardzo małe, ponieważ liczba przeładunków na trasie jest niewielka. Do tego jest bardzo duża dostępność samolotów oraz połączeń.

Transport lotniczy

Należy jednak pamiętać, że transport lotniczy ma również swoje wady. Jest to przede wszystkim ograniczona ładowność oraz wysokie koszty. Dodatkowo nie ma możliwości transportowania produktów ponadgabarytowych. Terminowość dostaw w dużej mierze zależy także od czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr, śnieżyca, czy też burze. Warto dodać, że towar musi zostać dostarczony na lotnisko, a następnie odebrany z lotniska i przekazany do punktu docelowego. To oznacza, że transport nie jest samowystarczalny i wymaga zaangażowania dużej grupy ludzi.

Transport kolejowy

Ciekawą alternatywą dla transportu morskiego jest transport kolejowy, który cały czas się rozwija. Transport kolejowy jest bardzo atrakcyjny, ponieważ jego ceny systematycznie spadają. Wzrosła również popularność jedwabnego szlaku, dzięki czemu coraz więcej firm logistycznych inwestuje w nowe rozwiązania. Transport kolejowy nadaje się idealnie do transportowania towarów o wysokiej masie, a także produktów wrażliwych na wilgoć. Czas transportu jest jednak zdecydowanie dłuższy niż drogą lotniczą.