Programista ta osoba tworząca programy komputerowe za pomocą języków programowania.
Czym zajmuje się programista?
Programista zajmuje się tworzeniem i optymalizacją oprogramowań, testowaniem wprowadzonych rozwiązań i usuwaniem błędów oraz tworzeniem stron internetowych, a także różnych aplikacji webowych, mobilnych i desktopowych. Programista może być specjalistą w konkretnej dziedzinie i może zajmować się kodowaniem gier oraz baz danych.
Jak wygląda praca programisty?
Programista może pracować zarówno w korporacji, agencji reklamowej, jak i w firmie informatycznej. W każdym miejscu praca wygląda inaczej i może odbywać się w siedzibie firmy lub zdalnie z domu programisty.
Programista rozpoczyna dzień od Code – review. Jest to działanie, które polega na sprawdzeniu kodów programów i aplikacji jakie zostały utworzone dzień wcześniej. Działanie to jest konieczne, ponieważ automatyczne programy do sprawdzania kodów mogą nie znaleźć wszystkich błędów, a przy okazji programiści mogą się od siebie uczyć.
Kolejnym stałym elementem pracy programisty jest Daily Scrum Meeting, który polega na dzieleniu się wśród programistów problemami oraz sposobami ich rozwiązania.
Reszta pracy programisty to sprawdzanie działania strony i aplikacji oraz naprawianie pojawiających się błędów za pomocą odpowiednich kodów. Praca programisty to też konsultowanie się z innymi programistami, grafikami, a także klientami.
Jak zostać programistą?
Aby zostać programistą potrzebny jest czas i bardzo dużo pracy. Programista nie musi kończyć studiów informatycznych może skończyć kursy z programowania i szkolić się zarówno stacjonarnie jak i online. Programista musi perfekcyjnie znać język programowania, którym posługuje się w pracy oraz znać język angielski w stopniu zaawansowanym. Swą wiedzę może uzupełniać za pomocą specjalistycznych branżowych stron.
Cechami potrzebnymi programistom są:
– chęć rozwoju swoich umiejętności, logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów i zdolności analitycznych,
– cierpliwości i dążenie do wyznaczonych celów,
– komunikatywność,
– dokładność w wykonywaniu swojej pracy.
Programista jest popularnym zawodem i można łatwo znaleźć pracę w tym kierunku. Aby osiągnąć wysokie stanowisko, trzeba włożyć w to bardzo dużo pracy oraz ciągle się rozwijać i inwestować w szkolenie się.
Zarobki programisty
Specjaliści pracujący w tym zawodzie mogą liczyć na bardzo dobre zarobki. Na wysokość zarobków wpływają następujące czynniki:
– wykształcenie,
– doświadczenie,
– zajmowane stanowisko,
– znajomość języków programowania,
– rodzaje wykonywanych projektów.