Wiele osób zaczyna naukę programowania głównie z myślą o przyszłej karierze zawodowej. Inni zaś z chęcią zgłębiają tajniki działania kodu w jego różnych formach i eksperymentują z nowinkami w branży IT. Bez względu na to do której kategorii ktoś należy, konkursy programistyczne są opcją nad którą warto jest się zastanowić.
Konkursy programistyczne dla każdego
Konkursy programistyczne są dobrą metodą na to, aby tak naprawdę sprawdzić, na jakim poziomie jest czyjaś wiedza z zakresu programowania. Na świecie dobywa się wiele konkursów tego typu i często są one organizowane przez czołowe marki w branży IT. Między innymi jest to Google, które zachęca do uczestniczenia poprzez ofertę pracy w przypadku wygranej.
Konkursy programistyczne występują w różnych odmianach. Wiele z nich trwa parę godzin i polega na rozwiązaniu wybranych zadań w określonym przedziale czasowym. W innych zaś są to zawody, które trwają po parę dni. Wiele konkursów tego typu jest dostępnych online, dzięki czemu korzystać z nich może praktycznie każda osoba. Bez względu na posiadane doświadczenie, jest to dobra metoda na to, aby zweryfikować posiadane umiejętności, zatem warto rozważyć uczestniczenie w takich wydarzeniach.
Wady i zalety konkursów dla programistów
Podobnie jak wiele innych rzeczy, konkursy programistyczne mają swoje wady, jak i zalety. Do zalet na pewno należy to, że pozwalają na dokładne sprawdzenie swojego poziomu i zatem mogą prowadzić do wypełnienia wielu luk w posiadanej wiedzy. Konkursy organizowane przez naprawdę znane firmy mogą być także krokiem ku dobrej kariery zawodowej bo bywa, że związane są z obietnicą posady w prestiżowym przedsiębiorstwie. Jednakże konkursy mogą mieć także wady. Między innymi problemem jest to, że często polegają na realizacji zadań w wyznaczonym czasie. Prowadzi to do pospiesznego tworzenia nieczytelnego i chaotycznego kodu, co samo w sobie jest fatalnym nawykiem na przyszłość. Od przejrzystości kodu często zależy wydajność pracy programisty, a także to jak sprawnie działa grupa. Konkursy programistyczne często uczą także samodzielnego działania. Tymczasem praca w IT to zazwyczaj wysiłek zbiorowy, zatem wymaga umiejętności pracy w grupie. Są jednak zawody w programowaniu, które skierowane są dla drużyn, zatem wszystko zależy od wybranego konkursu. Dlatego też jeżeli ktoś pragnie spróbować swoich sił w konkursie programistycznym to na pewno powinien to zrobić. Pomimo pewnych wad, zazwyczaj jest to wspaniała okazja na rozwój posiadanych umiejętności.