Dla wielu codzienne życie biurowe należy do przeszłości. Praca w domu dla niektórych jest koniecznością, dla innych wyborem. Coraz więcej osób wykonuje pracę zdalną i trudno powiedzieć czy jest to sytuacja spowodowana pandemią czy ogólny trend. Ma to swoje dobre i złe strony.
Praca w domu czy praca zdalna
Praca w domu, jaka sama nazwa na to wskazuje, jest wykonywana w domu. Praca zdalna to czynności biurowe, które, dzięki postępowi technologicznemu, mogą być wykonywane poza biurem, za pomocą narzędzi, takich jak internet, laptop lub komputer albo nawet smartfon.
Praca zdalna może być wykonywana z dowolnego miejsca na świecie.
Chmura, platformy komunikacyjne i komunikatory są powszechnie wykorzystywane i znacznie poprawiają funkcjonalność, wydajność pracy, obieg dokumentów, a przede wszystkim służą znacznemu obniżeniu kosztów.
Praca zdalna pod kontrolą
Praca zdalna to elastyczne godziny pracy. Rodzice mają więcej czasu dla swoich dzieci i budowania relacji w rodzinie.
Jednak wymaga to ogromnej dyscypliny i samokontroli. Przede wszystkim, należy oddzielić życie prywatne od zawodowego. W innym przypadku, może powstać ogromny chaos, który nie przyczynia się do poprawy jakości pracy, ani życia rodzinnego.
Brak jasno wyznaczonych granic wpływa na spadek wydajności. Marudzące dzieci, przygotowywanie posiłków, pranie i sprzątanie – to wszystko zakłóca pracę i powoduje, że zamiast przepracować osiem godzin, jak wymaga kodeks pracy, pracujemy do późnych godzin, w dodatku powierzchownie. To piętrzy frustrację i zmęczenie. W takiej sytuacji nikt nie może być być zadowolony.
Kiedy jednak praca zdalna jest pod kontrolą, może przynieść wiele korzyści.
Można pracować z domu, ogrodu, kawiarni lub siedząc na plaży. Nie ma znaczenia ubiór bo nie trzeba spotykać się twarzą w twarz z klientami.
Praca zdalna to dobry sposób na zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji, takich jak zarządzanie czasem i projektami, a także nowych metod komunikacji.
Każdy kto dojeżdża do pracy ma świadomość jak dużo czasu traci się na dojazdy i jak droga jest benzyna i bilety. Godziny spędzone w samochodzie lub w środkach komunikacji i pieniądze wydawane na benzynę i bilety – tego wszystkiego można uniknąć, pracując zdalnie.
Nie ma róży bez kolców – wady pracy zdalnej
Jeśli ktoś nie potrafi wykonywać pracy poza biurem i nie znosi izolacji to ani praca w domu ani praca zdalna nie są dla niego.
Niektórzy potrzebują porcji codziennych plotek, rozmów ze współpracownikami, wspólnych lunchów, spotkań z klientami.
Rozmowy telefoniczne lub czaty wideo – a nie w sali konferencyjnej lub kawiarni – to nie to samo.
Pracownicy biurowi często narzekają, że rozpraszają ich konflikty, gwar biurowy, ale to wszystko jest lepsze niż izolacja.