Wirtualna rzeczywistość, choć kojarzona w dużej mierze z branżą rozrywkową, dziś znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w psychologii. Okazuje się bowiem, że staje się ona efektywnym sposobem na radzenie sobie z rozmaitymi lękami oraz osiąganie lepszych wyników podczas terapii.
Jakie zalety przynosi wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w psychologii? Czy są jeszcze jakieś dziedziny medycyny, które mogą skorzystać na technologiach immersyjnych? Sprawdzamy!
VR jako narzędzie terapii
Technologie immersyjne nie są nowością, a w dziedzinie psychologii zaczęto z nich po raz pierwszy korzystać już w latach 90. ubiegłego wieku. VR zastosowano jako narzędzie w zwalczaniu akrofobii, czyli lęku przed wysokością. Co ciekawe, terapia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości okazała się skuteczna.
Stało się to przyczynkiem to podejmowania prób zastosowania tej technologii immersyjnej w terapiach, które miały na celu wspomożenie pacjentów w walce z wieloma innymi fobiami.
Zalety VR w terapii
Wykorzystanie VR w terapii jest nie tylko efektywne, ale i pozwala na osiąganie zadowalających – zarówno dla pacjentów, jak i terapeutów – wyników. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że pacjenci zostają wprowadzeni w świat wirtualny, w środowisko, w którym uczą się radzić sobie z tym, co powoduje u nich powstawanie reakcji lękowych. Odbywa się to jednak z zachowaniem bezpieczeństwa. Możliwość znalezienia się w sytuacjach, które budują lęk, oswajanie się z nimi, ale z poczuciem pełnego komfortu i posiadania kontroli, pozwala pacjentom lepiej radzić sobie z wspomnianymi fobiami różnego rodzaju.
Praca z pacjentem i prowadzenie terapii w specjalnie stworzonym środowisku wirtualnym, to tylko jedna z wielu korzyści. Możliwości omawianych technologii znajdują swoje zastosowanie w innych branżach, nie tylko tych związanych z medycyną, a przykłady można znaleźć na stronie https://epicvr.pl/.
Relaksacja, czyli poprawa samopoczucia za pomocą VR
Wirtualne środowisko może posłużyć do odbywania sesji relaksacyjnych, a także do medytacji. Pacjent jest w stanie całkowicie odciąć się od bodźców zewnętrznych, jednocześnie znajdując ukojenie w świecie wirtualnym, który zostaje zaprojektowany w taki sposób, aby przynosić poczucie rozluźnienia, relaksu i głębokiego odprężenia. Sprawdza się to m.in. w sytuacjach, kiedy naokoło panuje hałas, a wyciszenie jest niezbędne, aby zachować równowagę w świecie rzeczywistym.
Dla każdego, niezależnie od (nie)pełnosprawności
Warto wiedzieć, że terapeuci pracują z różnymi pacjentami, także z tymi, którzy mierzą się z niepełnosprawności natury fizycznej czy umysłowej. Wirtualna rzeczywistość jest dla każdego z nich, a w przypadku osób niepełnosprawnych może przynieść jeszcze więcej korzyści. Wpływa bowiem na większą motywację, zaangażowanie i rozwijanie umiejętności, które mają przynieść określone efekty terapeutyczne.
VR w medycynie zajmuje zatem bardzo ważne miejsce, i to nie od dziś. Coraz więcej gałęzi medycyny stawia na nowe technologie i narzędzia, które wspomagają nie tylko edukację przyszłych lekarzy, ale i pracę z pacjentami.
Artykuł sponsorowany